Kompozyt jest materiałem często wybieranym do układania tarasu ze względu wyjątkowe właściwości. Wytrzymałość i odporność na wilgoć zapewnia mu polichlorek winylu, czyli popularne PCW, z którego w większości wykonany jest kompozyt. Naturalny wygląd ciepłego drewna, który idealnie komponuje się z roślinnością w ogrodzie to zasługa domieszki prawdziwego drewna, która wynosi około 30-50%. Ponadto układanie desek kompozytowych jest prostsze niż w przypadku tradycyjnych. Są one wszystkie takie same, idealnie równe, pozbawione sęków i jednolite kolorystycznie, a dodatkowym atutem jest fakt, że producenci stosują nowoczesne systemy ułatwiające montaż, które zapewniają dokładne przyleganie desek do podłoża.
Krok po kroku
Budowa tarasu z desek kompozytowych jest dosyć prosta i nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Pamiętajmy jednak, by zamówić dobrej jakości deski kompozytowe u profesjonalnego dostawcy. Zastanówmy się, jaki kolor najbardziej będzie pasował do naszego domu i otoczenia.
Pierwszym krokiem w budowie tarasu powinno być rozplanowanie desek poprzez ułożenie ich „na sucho”. Powinniśmy to zrobić, szczególnie jeśli taras ma nietypowy kształt. Pozwoli nam to zastanowić się, jak uporać się z nietypowymi zakamarkami. Dopasowanie desek poprzez przycięcie ich bocznych krawędzi może utrudnić, a nawet uniemożliwić przymocowanie klipsów.
Drugim krokiem jest ułożenie legarów bezpośrednio na betonie. Nie musi być on specjalnie przygotowany, ale powinien być on czysty i równy z minimalnym spadkiem ułatwiającym odpływ wody. Legary należy układać w odległości 40-50 cm od siebie, prostopadle do desek. Dodatkowe legary pod taras można układać tam, gdzie będą wypadać łączenia lub zakończenia desek. Legary montuje się do podłoża przy pomocy kołków rozporowych z płaskimi łbami.
Trzeci krok to położenie desek. Kładzie się je na legarach, a specjalne klipsy ułatwiają ich połączenie. Jeśli jest potrzeba przyciąć deski w niektórych miejscach, można to zrobić dopiero po zamontowaniu po to, aby wszystkie krawędzie były równe (w jednej linii).
Czwarty i zarazem ostatni krok to zamontowanie listwy maskującej lub zaślepki, która zakryje puste w środku końcówki desek kompozytowych. Po tej czynności można już ustawiać na tarasie krzesła ogrodowe, stolik i ozdobne donice z kwiatami.
Deski kompozytowe są łatwe w utrzymaniu. Nie trzeba ich malować ani pokrywać specjalnymi preparatami. Jeśli zadbamy, żeby nie miały kontaktu z gorącymi i ostrymi przedmiotami, a czasem będziemy je przemywać, z pewnością posłużą nam przez długie lata.